Vårterminens olika projekt

Under vårterminen har vi haft igång olika projekt som äntligen har kommit sitt slut, våra vårtavlor! Dessa har vi gjort av pappret vi gjorde alldeles själv under skog och pappersveckan tidigare i vår och blommorna vi pressade när vi lärde oss om vårtecken.

Pappret gjorde vi av gammal  kartong och tidningar, detta för att lära oss vad papper är gjort av, lite om återvinning och hur vi som människor påverkar vår omgivning.

Blommorna plockade vi innan påsk när vi pratade om vår och vårtecken, alltså hur vet man att vintern är över och att vår och sommar äntligen är på intåg? Vi plockade blommor som barnen själva fick pressa på sitt papper i en tung bok och sen lät vi dem pressas i ungefär två veckor.

Förra veckan färdigställde vi äntligen våra tavlor! Vi laminerade våra papper med de pressade blommorna och banen fick göra en ram med pinnar de valt och själva limma fast dem med limpistol på det laminerade motivet.

Resultatet blev superbra!

Comments are closed.