Välkommen på öppet hus!

Öppet hus- Teknik och språkutveckling

Förskolan Alsalam 30 mars kl 10:00-14:00

Den 30 mars bjuder vi på Alsalam förskola in på öppet hus för roliga aktiviteter för att visa er föräldrar hur vi jobbar med i projekt gällande språkutveckling och teknik denna termins tema. Detta för att främja barnens förståelse för sin omvärld och deras möjlighet att uttrycka sig om den.

Teknik och språkutveckling

Vi kommer under dagen göra aktiviteter som utgår från läroplanen där språk och teknik står i fokus. Vi kommer göra burktelefoner, lära oss om magneter, bygga med trolldeg och andra roliga aktiviteter för både barn och vuxna.

Lunch: 13:00-14:00

Vi bjuder på fiskburgare till Lunch så kom till oss, lek och lär med era barn så har vi en super rolig dag tillsammans!

Plats

Alsalam förskola, Hagagatan 51, 703 46, Örebro

Comments are closed.