Information om transport till vårdnadshavare Förskolan Alsalam

För att minska spridningen av virus Covid-19 rekommenderar myndigheterna att man på skolor och förskolor tar alla möjliga åtgärder för att se till barns och elevers hälsa.   På vår förskola kommer vi därför sluta med vår busstjänst för tillfället, detta beslut gäller både avdelning Haga samt avdelning Jasmine. De föräldrar som vill ha sina barn på förskolan ska kontakta ansvariga pedagoger och informera om vilken tid de lämnar/hämtar sina barn.   I Sveriges kommuner rekommenderas nu de familjer där åtminstone en av vårdnadshavarna är hemma att inte skicka sina barn till förskolan för att minska smittspridningen.  Vi på förskolan Alsalam uppskattar eran samverkan.   För mer information på olika språk kan ni besöka folkhälsomyndighetens hemsida:  

Huvudman/ Hussein Aldaoudi 

Rektor/Anna Räihä  

Comments are closed.